Роберт Домс (*1816 — †5 травня 1893, Львів) — уродженець Прусії, львівський підприємець, громадський діяч і філантроп, власник нафтових та озокеритних копалень у Бориславі.
1848 року Р. Домс відкриває у Львові промислове виробництво кави з цикорію. Р. Домс — піонер промислового використання озокериту, власник однієї з перших концесій на видобуток нафти і озокериту в Австро-Угорщині. Р. Домс активно співпрацює з інженерами і науковцями з галузі хімії, зокрема з професорами Віденського університету Зейтделем та Редтенбахером у питаннях вивчення хімічних властивостей бориславської нафти та супутніх продуктів (озокерит, бітум, асфальт, супутні гази). Організував промислове виробництво парафіну, а також освітлювальних свічок на його основі. 1853 року створив у Бориславі перше нафтоперегонне підприємство, де використовувася патент Я. Зеха
Одним з перших у світі впровадив бурові вишки для видобутку нафти. Перша його бурова вишка для ручного ударного буріння нафтових свердловин почала роботу в Бориславі у 1861 році.
Паралельно з нафтовим бізнесом Роберт Домс вкладає кошти в харчову промисловість і 1850-х роках організує у Львові виробництво борошна, пива і хліба. Зокрема ставить на вул. Клепарівській, 16 паровий млин, пекарню і броварню (броварня у 1893 році увійшла до складу «Акційного Товариства Броварів» — нині «Львівська пивоварня»). Ще один паровий млин він побудував на сучасній вул. Б. Хмельницького
Р. Домс довший час був головою львівської Торгово-промислової палати. Р. Домс не забував свого німецького походження і брав активну участь у жітті німецької громади Львова.
У 1885 році Роберт Домс заснував доброчинний фонд, під патронатом якого у Львові того ж таки року було відкрито Притулок для Митців та Літераторів фундації Роберта Домса. Згідно зі статутом фонду до притулку приймали збанкрутілих підприємців та купців, а також старих і хворих митців — архітекторів, акторів, письменників, живописців, скульпторів. Крім того до притулку могли прийматися старі або хворі хіміки — науковці та інженери. Таким чином Р. Домс віддячив цій категорії суспільства за допомогу у розвитку його підприємств нафтохімічної галузі.
Байка про Роберта Домса
Свого часу пан Роберт започаткував традицію. Кожен свій ранок він розпочинав із гальби свіжозвареного пива. Пристрасть до хмільного напою акціонер використовував із користю для справи. У такий спосіб пан Роберт перевіряв якість звареного на власному підприємстві пива.
Служниця Зося приносила йому порцію свіжого продукту у великому, майже десятилітровому мідному посуді з краником. Домс закохався в дуже гарну та привітну дівчину, одружився з нею, у 1886 році продав броварню, і молодята поїхали до Швейцарії.

Published by admin