З історії ресторану
Кам’яниця Авенштоківська збудована у XVII столітті. Перебудована у XVIII столітті архітектором Антоном Косинським.
На фасаді цього будинку на розі з площею Ринок бачимо скульптурне зображення Кентавра з кухлем у руках роботи скульптора Романця. Кентавр із 1975 року, коли його встановили, двічі зазнавав нищення. Спочатку на нього впало риштування (невдовзі сам автор відремонтував скульптуру), потім на Кентавра впала бурулька –і він так і залишився із трохи надламаним торсом.
Міфічний, трохи “захмелілий” кентавр з короною та кухлем у руці вітає всіх перехожих на будівлі, що на площі Ринок, 33.
У ті часи там була кав’ярня-винарня, яку студенти називали “Кентавр” або “Під Кентавром”. На верхньому поверсі подавли каву, на нижньому – вино. Це було одне з найулюбленіших студентських місць, де любив посидіти композитор Володимир Івасюк.
Перші згадки про львівські винарні датуються 16 століттям. А найбільшого розквіту виноробна справа у Львові досягла за панування Австро-Угорщини, коли імпортери угорських, французьких і італійських фірм почали засновувати виноробні фірми. У цей час і з’явилася на львівському ресторанному небосхилі «Handel wina», а сьогодні – ресторан «Кентавр».
Будівля, у якій знаходиться ресторан-кондитерська «Кентавр», побудований на старовинному фундаменті у 1767 році архітектором Косинським. У 1768 році пан Сторонський відкрив тут магазин. А у 1847—1933 Річард Штадтміллер тримав у будівлі винарню, а опісля продавав тут вина та мед. Від імені власника і пішла назва «Handel wina Sdadtmullera», що по-польські означає «Штадтміллер. Торгівля вином».
Родина Штадтміллерів мала 2 винарні, одна з яких знаходилася на пл. Ринок, 34. У винарні, окрім різноманітних сортів вина, також пригощали добрим пивом і медом. Винарня на Ринку існувала з 1847 року. Тут, у залі на другому поверсі, були розставлені тяжкі дубові столи у формі підкови, а на бажаючих поспівати чекало фортепіано. Відвідувачами тогочасної винарні була заможна еліта. Саме тут за келихом медовухи, вина або пива вели свої справи купці з Варшави і Туреччини, Кафи і Молдавії. Пізніше заходили сюди письменники Богдан Лепкий та Іван Котляревський.
У радянські часи «Кентавр» вважався одним з найкращих закладів у центрі Львова. У 70-х роках при вході до ресторану гостей завжди зустрічав швейцар, без домовленості з яким у заклад годі було попасти. Тут збиралася львівська інтелігенція, яка за рюмкою «Старого Талліну» і ужгородським коньяком полюбляла «покпинити» з радянської влади. Ресторан у той час називали «За спиною у радянської влади». Ця народна назва виникла через те, що заклад знаходився якраз «за спиною» львівської Ратуші.
При перших зйомках фільму «Три мушкетери» до «Кентавру» попити-поїсти заходили кумири декількох поколінь СРСР – актори-мушкетери на чолі зі знаменитим «гасконцем» Боярським. А 2007 року, під час зйомок Повернення Мушкетерів або «Скарбів кардинала Мазаріні», актори також побували у тепер вже ресторані-цукерні «Кентавр». Першим питанням відомих гостей було: «Де ваші старі добрі бармени?!?!». Адже не секрет, що у «Кентаврі» свого часу працювала бармен, випити з якою «чогось міцненького» усі вважали за честь!
Своє друге дихання ресторан «Кентавр» отримав 1997 року, коли львівський ресторатор Вардкес Арзуманян відкрив тут ресторан-цукерню. Перед тим заклад 5 років був закритий, і мало хто вірив у те, що заклад можна відновити та зробити ще кращим, ніж колись. Та не все сталося, як гадалося!
Сьогодні ресторан-цукерня «Кентавр» — це поєднання найкращих львівських традицій та найкращиї європейських тенденцій у самісінькому серці Львова. Відвідавши «Кентавр», Ви залишитеся задоволеними смачною кухнею, затишною атмосферою та відмінним сервісом працівників. У ресторані Ви зможете насолодитися смаком та ароматом кави та тістечок, виготовлених за особливими рецептами, скуштувати смачні страви української та європейської кухні. Також презентацією виставки Тетяни Біновської «Портрети Африки, Faces» у ресторані розпочинає своє існування арт-проект «Кентавр». Арт-проект «Кентавр» — це мистецький проект в старовинному львівському ресторані «Кентавр» (пл. Ринок, 34), у якому відбуватимуться серії арт-подій: виставок, дійств, презентацій. Учасниками експозицій стануть нові і вже відомі імена художнього світу, незвично представлені в середньовічному камерному просторі «Кентавра»; любителі та шанувальники мистецтва.

Published by admin