Американська асоціація пивоварів визначає крафтове пиво як таке, що зварене лімітованим обсягом партії на невеликій пивоварні, і яке реалізується, як правило, локально – в одному пабі чи місті. Хоча, наприклад, у львівських пабах є крафтове пиво з Києва чи Кривого Рогу.

Також крафтовим може називатись лише те пиво, яке зварене з натуральних, традиційних, інгредієнтів. Крафтове пиво цінують за його оригінальні смаки та натуральні інгредієнти

Звідки взявся крафт?

У Європі крафтове пиво почали варити монахи. У Британії це був ель, який варили з ячмінного солоду та з використанням пивних дріжджів – те, що зараз називають Pale Ale (світлий ель). IPA, або індійський ель, з’явився тоді, коли в кінці XVIII століття з’явилась потреба доставляти англійське пиво до колонізованої Індії. Аби пиво не псувалось протягом довгої подорожі, до нього почали додавати більше хмелю.

У ті ж часи з’явився і портер. До класичного рецепту елю додали темний солод і палений цукор – таке пиво могло довше зберігатись, до того ж, мало гірко-солодкий смак.

У 1980-х років американські пивовари стали варити власну версію елю – APA (American Pale Ale), який є більш хмільним порівняно з IPA.

На думку експертів, одним з недоліків українських броварень є те, що вони намагаються скопіювати американські зразки крафтового пива, а не працюють над власними рецептами

А в Україні?

В Україні зберіглась традиція чесько-німецького пивоваріння через географічну близкість до цих країн. Тому в нас переважно виробляли лагер, а також портер, який з Британії перекочував до Балтії, а згодом до нас. Радянський союз підсилив виробництво лагера, адже це було просте пиво, а тоталітарному режиму не потрібно було чогось унікального.

Перша українська крафтова хвиля почалась у 2014-2015 рр., коли відкрились перші пивоварні K&F (Запоріжжя), White Rabbit (Кривий Ріг), Ципа (село Кваси), Varvar (Київ) і «Правда» (Львів).

За оцінкою Олександра Сєдова, пивного сомельє, зараз починається друга хвиля крафтового пивоваріння. Зараз учасники цього ринку здобули свій перший досвід і тепер прагнуть створювати щось цікавіше і складніше. Та й кількість крафтових пивоварень з декількох зросла до майже сотні.

Олександр Сєдов – співзасновник і сомельє харківських пабів Black Door Pub і Red Door Pub

Якщо крафт такий класний, чому ж магазини забиті масовим пивом?

Одна з причин, яка вбила домашнє пивоваріння – це розвиток технологій та інфраструктури. Людям простіше приїхати на машині в супермаркет і купити звичайний лагер. А холодильна система дозволила пиву подорожувати і довго зберігатись.

Масові виробники пива намагаються скопіювати крафтове пиво, але це не всім вдається, адже екстракт хмелю не може замінити натуральний. Хоча, використання дешевших складників дозволяє великим броварням тримати нижчу ціну на свої напої.

Як мені знати, що я п’ю справжній крафт?

Крафтове пиво зазвичай дорожче, ніж звичайне масове пиво. Бо для того щоб зварити смачне пиво, треба вкласти туди багато хмелю та солоду – часто імпортного (чого не роблять масові пивоварні, які використовують екстракт хмелю). Якщо на пляшці чи банці пише «крафт» і воно дешеве, то, скоріш за все, це підробка.

Також, оскільки крафтове пиво вариться з натуральних складників, це має бути вказано на етикетці.

Справжнє крафтове пиво не може бути дешевим

Чомусь це модне пиво дещо дивне на смак…

Крафтове пиво має складніший смак через різні добавки під час варіння, наприклад шматочки фруктів, трав, спецій.

Олександр Сєдов, один з небагатьох українських пивних сомельє, каже, що багато людей купують пиво: гостре, кисле, занадто солодке і не розуміють, чому воно таке. Серед «крафту» є багато кислого пива – і для цього напою це нормально, не треба його виливати. Це ніби сухе вино.

Кисле пиво – ніби сухе вино, не треба його одразу виливати

Якщо мова йде про імпортне пиво, то дізнатись про його смак перед покупкою можна на сайтах Rate Beer чи Beer Advocate, де його рецензують. Українські пивовари описують своє пиво самі, тож варто перевірити на сайті чи сторінці пивоварні, що саме ви п’єте.

Юрій Заставний розповідає, що крафтове пиво дуже рідко є не якісним, адже пивовар сам контролює процес виробництва і дефекти трапляються дуже рідко, хіба ти вже вправний дегустатор і можеш визначити конкретні дефекти.

У 2014 році Юрій Заставний заснував львівську крафтову пивоварню «Правда»

Як же той крафт пити?

Для початку: зрозуміти, що кисле пиво чи пиво з гарбузовим присмаком – це нормально.

Крафтове пиво краще пити охолодженим і не тримати в морозильній камері. Щодо посуду, то варто обирати коньячний келих або його ще називають «сніфтер», який краще проявляє аромат, смак і післясмак пива.

Якщо ви вдома або на фестивалі крафтового пива і хочете спробувати кілька сортів пива, то не забувайте келих мити простою водою без миючого засобу. Інакше аромати й смаки змішаються, і ви не зможете відчути їхні нотки: фруктів, квітів чи ще чогось.

Якщо справді є бажання посмакувати пивом, то потрібно виділити трохи часу і поваги до цього напою, тоді він розкриється повністю. У дегустації пива є схожі етапи з дегустаціями вина чи кави: спочатку вдихають аромат, потім роблять ковток напою, звертаючи увагу на текстуру (концентроване, в’язке, важке чи легке) і вже потім настає час післясмаку – довгого або короткого, чи міцного з прянощами.

Хочете зрозуміти смак – не ковтайте пиво одразу. Відчуйте аромат, розсмакуйте його

Чому ми говоримо про крафтове пиво як про щось особливе?

Як пояснюють експерти, українська культура споживання, як і варіння пива, зараз перебуває у розвитку. Крафтове пиво – складний продукт, який потребує знання, розуміння і великої кількості інформації як для споживачів, так і виробників.

Юрій Заставний, власник крафтової пивоварні «Правда», каже, що крафтове пиво – це перш за все самоповага та інтелектуальність. Бо пивовари варять його не (лише) для прибутку, а задля самого процесу пивоваріння та експерименту зі смаками.

Published by admin