Полюбляв відвідувати каварні Іван Франко, а найчастіше його бачили в ”Монополі” (площа Міцкевича, 8). ”Він тут перечитував газети й журнали на різних мовах, – згадував Михайло Рудницький. Тут найчастіше була нагода підійти до Франка. Молоді автори підходили з запитаннями чи рукописами у товаристві старших знайомих.
Каварнях у ті часи замінила клюб – тут ішли завзяті і довгі дискусії на політичні та літературні теми. Тут проводили півдня, іноді й більше, письменники, які вважали, що тільки в такій шумливій, насиченій димом атмосфері народжуються геніальні ідеї та сюжети, а іноді й здійснюються.
Франко не мав часу брати участі у палких дебатах. Зате з великою увагою і терпінням умів прислухатись до дискусій, що часто відхилялись від основної теми і переходили інколи на особисту суперечку. Але ніщо не могло його стримати, коли він, поглянувши на годинника, бачив, що йому пора йти.

До каварні ”Монополь” у 1903 році Франко привів і Сергія Єфремова, коли той приїхав до Львова. ”Щодня, коло 4-ї години йшов я до товариства, а звідти гуртом – звичайно Франко, Гнатюк, Труш, іноді ще хтось випадковий – йшли ми до ”Монополю” у центрі міста і там півтора-дві години споживали од щоденної праці: за склянкою гербати чи мелянжу, або чоколяди читали газети з усього світу, обмінювались думками з приводу світових новин, обмірковує але питання літературні і політичні, а то й просто провадили веселу товариську бесіду.

Про каварню ”Монополь” писав ще один гість із Києва – літературознавець і політичний діяч Володимир Дорошенко: ”Крім Франка сходилися туди Грушевський, Гнатюк, Вовк та інші науковці. Вони мали для себе окремий стіл і могли спокійно в своїм гурті відпочити.

Молодомузівець Петро Карманський згадував про Франка: ”Приходив кожного дня до нашої скромної каварні ‘Монополь” незамітно, без шуму, немовби соромився, що важиться у своєму одязі засісти при одному столі з порядно одягнутими паничами. Випивав свою склянку чаю виймав з кишені камзолу срібну крону й бавився нею.

Published by admin